Бүген 24 апрель 2024
Татарстан Республикасы Дәүләт Советы 100 депутаттан тора. Дәүләт Советы депутатлары, әлеге статьяның икенче өлешендә билгеләнгән очрактан тыш, депутат эшчәнлеген төп эшчәнлекләреннән аерылмыйча...

Татарстан Республикасы Конституциясенең 68 һәм 70 статьясы

“Мәрхәмәт” берләшмәсе депутатлары “кеше капиталы” турында сөй­ләште

19 гыйнвар 2018, 14:59

“Мәрхәмәт” берләшмәсе депутатлары “кеше капиталы” турында сөй­ләште
Татарстан Дәүләт Советындагы хатын-кыз депутатларның “Мәрхәмәт” берләшмәсеел саен аерым бер юнәлеш белән эшли. Әйтик, 2016 елда – картлар йортларына, 2017 елда балалар йортларына зур игътибар бирелгән.

Быел алар сабыйлар өчен эшли торган тернәк­лән­дерү үзәкләрен барламакчы. Максатлары – республикадагы демографик хәл­не яхшырту белән беррәттән, дөньяга теге яки бу авыру белән килгән сабыйларны вакытында кү­зәтү астына алу.

– Демографик хәлгә кил­гәндә, күрсәткечләр кими торган районнар күп. Иң күп бала Казан, Чаллы, Әлмәт, Алабуга, Түбән Камада туган. Әмма балалар саны арту гына түгел, аларның сәла­мәт­леген дә кайгыртырга кирәк. Дәүләт бу яктан гел ярдәм итеп килә. 2018 елда да бик күп программалар эшли баш­лады. Әйтик, беренче балага бирелә торган өстәмә пособие барлыкка килде. Республикада яшәүчеләрнең тормышын яхшырту турында киңәшләшү өчен төрле чаралар уздырабыз, семинарлар үткәрәбез, – ди Дәү­ләт Советы Рәисе урынбасары Татьяна Ларионова.

Бүгенге семинар Татар­станның социаль-икъти­са­дый үсеш стратегиясенә кагылышлы иде. Депутатлар “кеше капиталы” турында сөй­ләштеләр. Татарстан икъ­тисад министры урынбасары Олег Пелевин республикадагы икътисадый хәл­ләргә тукталды.

– Бездә 25 ресурс үзәге эшли. Анда 13 меңнән артык өлкән яшьтәге кеше белем алды. Сәламәтлек өлкәсендә дә саннар сөендерә. Кеше­нең уртача гомере 73,5кә җиткән. Узган ел Татар­стан­ның барлык хастаханәлә­рендә капиталь төзек­ләнде­рү эшләре башланды, – ди ул. – Әмма заманалар гел үз­гәреп тора. “Стратегия – 2030” программасына да яңа­лыклар кирәк. Әле кайчан гына кәрәзле телефоннарыбыз юк иде, хәзер ансыз яши алмыйбыз. 15 елдан соң “оча торган” таксида йөр­мәбез дип кем әйтә ала.

Быелдан беренче бала тугач бирелә башлаган пособие турында аңлап бетер­мәү­челәр дә бар. Бу акча бө­тен кешегә дә тиеш дип уй­лау­чылар да шактый. Әгәр гаи­ләдә һәр җан башына 13 мең 713 сум акча чыкмый икән, бу гаилә әлеге пособие­не алуга өметләнә ала. Бу хакта Та­тарстанның хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау ми­нис­тры Эль­­мира Зарипова җит­кер­де. Сер түгел, акча бирә­ләр икән, дигән сүз бө­те­небезне  дәрт­ләндерә.  Андый хәбәр­дән соң халык “селкенеп” куя. Әмма кеше дәүләт­тән яр­дәм сорыймы икән? Сораган очракта бирүчесе бармы? Әлеге семинардан соң кү­ңелдә әнә шундый сораулар барлыкка килде. Юкка гына түгел. Әйтик, Яшел Үзән­дә халыкка социаль яр­дәм күр­сәтү 5 процент башкарылса, Мамадышта бу сан – 8 процент. Әмма шул ук вакытта Баулы, Кама Тамагы, Әлки районнары бу эшне 33-36 процентка башкара.

– 2015 елда республикада халыкның 22 процентына адреслы ярдәм күрсәтелсә, хәзер ул сан 71 процентны тәш­кил итә. Бу – 1 миллион 200 мең кеше дигән сүз. Хә­зер җылылык өчен субсидия алу да җиңеләйде. Республикада кешеләргә ярдәм итү йөзеннән 79 төрле түләү башкарыла. Шуның 64енә кешенең хезмәт хакы турында белешмә кирәкми, – ди Эльмира Зарипова.

1 гыйнвардан беренче балага бирелә торган посо­биегә быел тәрбиягә бала алучылар да өметләнә ала. Аның күләме – 8 мең 490 сум. Республикада мондый гаи­ләләр 4 мең 600 тирәсе. Шул максатларда 21 млрд сум акча тотылачак. Бүген ул акчага дәгъва кылучылар да бар. Әйтик, Балтачта – ике, Баулы һәм Әлмәттә берәр гаилә гариза биргән.

Министрны авыр хәлдә яшәүче гаиләләр проблемасы, аеруча анда тәрбия­ләнү­че балалар язмышы борчый. – Республикада социаль яктан имин булмаган дип саналган 1 мең 105 гаилә бар. Эшләмиләр, шуңа акчалары да юк. Димәк, коммуналь хез­мәтләр өчен бурычлары да җыелган. Эшкә урнашу проблемасы һаман да актуаль. Аеруча физик мөмкин­леге чикле кешеләрне алырга те­ләмиләр. Республикада 287 меңнән артык инвалид бар. Шуның 92 меңе эшли. Ә менә 195 меңенә эш юк. Физик мөмкинлеге чикле ке­ше­ләргә эш бирүчеләр арасында Аксубай, Кукмара, Бө­гелмә, Зәй районнарын үр­нәк итеп куярга була. Яңа Чишмә, Питрәч, Апас, Тәтеш районнары – “кара исемлек”­тә. Биредә инвалидлар эшкә урнаштырылган дип хисап тотылса да, алар исәптә булса да, санда юк, ди министр.

“Мәрхәмәт” оешмасы ке­шеләр язмышына бервакытта да битараф түгел. Аеруча өлкән буын вәкилләре турында онытмыйлар. Депутатлар, ветераннар госпи­та­ленә, районнарда урнашкан картлар йортларына барып, андагы хәлләрне үз күзләре белән күреп кайттылар. Узган ел 32 миллион сумга 17 приют капиталь төзеклән­дерел­гән. Чиратта – тернәк­лән­дерү үзәкләре. Күп кенә әти-әни­ләр аякка бастырыйм дип, сабыйларын башка шә­һәр­ләргә, күрше өл­кә­ләргә йөр­тәләр. Быел эшләнәсе эш­ләр бу хәлләргә чик куяр төсле.

– Быел 13 тернәкләндерү үзәгендә эшләр башлана. Арча, Баулы, Бөгелмә, Алабуга, Чаллы, Казан шәһәрләрендә урнашкан үзәкләрне яңар­тырга исәплибез. Максатыбыз – балаларга дәваланыр өчен уңайлыклар тудыру, – ди Эльмира Зарипова.

“Ватаным Татарстан" газетасы язмасы буенча, Андрей Данилов фотолары